Deklaracja dostępności
Starostwo Powiatowe w Łodzi zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Łodzi.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
- część opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego,
- brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych.
Treści nieobjęte przepisami
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie oświadczenia przedstawionego przez extranet Joanna Paździerska, która zadeklarowała zgodność z wytycznymi WCAG 2.1 na poziomie AA. Wykonawca przedstawił stosowne oświadczenie.
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej
- pliki PDF będą sukcesywnie poprawiane,
- opisy alternatywne będą sukcesywnie uzupełniane,
- nagłówki będą sukcesywnie poprawiane,
- napisy do filmów będą sukcesywnie dodawane.
Skróty klawiszowe
Na niniejszej stronie internetowej dostępne są następujące skróty klawiszowe umożliwiające nawigację bez potrzeby używania urządzeń wskazujących (np. myszki):
- 0 - wywołanie podstrony zawierającej niniejszą "Deklarację dostępności",
- 1 - wywołanie strony głównej,
- 2 - przejście do menu głównego,
- 3 - przejście do treści strony,
- 4 - wywołanie podstrony z mapą strony,
- 5 - przejście do wyszukiwarki,
- 6 - przejście do ułatwienia dostępności,
- 8 - wywołanie strony w wersji graficznej.
Sposób użycia klawiszy dostępu jest zależny od posiadanego systemu operacyjnego:
- Windows
- Mozilla Firefox: Shift + Alt + litera/cyfra
- Opera: Alt + litera/cyfra (wymagany stosowny dodatek np. Accesskey Shortcuts)
- Edge / Internet Explorer: Alt + litera/cyfra a następnie Enter
- Google Chrome/Brave: Alt + litera/cyfra
- Linux
- Mozilla Firefox: Shift + Alt + litera/cyfra
- Opera: Alt + litera/cyfra (wymagany stosowny dodatek np. Accesskey Shortcuts)
- Google Chrome/Brave: Alt + litera/cyfra
- macOS
- Safari: Ctrl + litera/cyfra
- Mozilla Firefox: Shift + Ctrl + litera/cyfra
- Opera: Ctrl + Alt + litera/cyfra (wymagany stosowny dodatek np. Accesskey Shortcuts)
- Internet Explorer: Alt + litera/cyfra a następnie Enter
- Google Chrome/Brave: Ctrl + Option + litera/cyfra
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić mejlowo info@lodzkiwschodni.pl lub telefonicznie 42 205 03 10.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Dane teleadresowe: Starostwo Powiatowe w Łodzi, ul. Sienkiewicza 3, 90-113 Łódź,
- Adres e-mail: powiat@lodzkiwschodni.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Budynek w Łodzi, przy ul. H. Sienkiewicza 3
Do budynku prowadzi jedno wejście, zlokalizowane na parterze, bezpośrednio bez schodów. Starostwo Powiatowe w Łodzi nie posiada własnego parkingu. Na parkingu miejskim znajdującym się przed wejściem do budynku nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych- interesantów Starostwa. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.
W budynku nie ma systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. W holu budynku, po lewej stronie od wejścia znajduje się punkt kancelaryjny Starostwa Powiatowego w Łodzi. Pracownicy Kancelarii udzielają informacji i wsparcia osobom ze szczególnymi potrzebami.
Budynek jest wielokondygnacyjny, wyposażony w windy z przyciskami sterującymi umożliwiającymi odczyt piętra w piśmie Braille’a. Brak jest podjazdu dla wózków z poziomu parteru do windy. Starostwo Powiatowe w Łodzi znajduje się na piętrach od V do X, gdzie korytarze są na jednym poziomie.
Budynek wyposażony został w krzesło ewakuacyjne z napędem elektrycznym umożliwiające przewiezienie osoby do strefy bezpiecznej. Krzesło ewakuacyjne może być również stosowane jako wózek inwalidzki do transportu na powierzchniach poziomych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
W budynku znajdują się 2 pętle indukcyjne. Jedna stacjonarna, zlokalizowana na parterze w punkcie kancelaryjnym, druga pętla indukcyjna przenośna wykorzystywana jest na co dzień w Wydziale Komunikacji i Transportu a w razie potrzeby w innych lokalizacjach.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku oznaczone są drogi ewakuacyjne.
W budynku nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych.
Istnieje możliwość umówienia spotkania z interesantem na parterze celem załatwienia sprawy i obsługi w dogodny dla niego sposób.
Budynek siedziby Starostwa Powiatowego w Łodzi jest obiektem wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Łodzi. Znajduje się na obszarze historycznego układu urbanistycznego oraz krajobrazu kulturowego dawnej osady rękodzielniczej „Łódka” wpisanego również do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Łodzi. Ponadto budynek położony jest na obszarze „Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej” utworzonego na podstawie Uchwały Nr XXI/483/15 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 9 grudnia 2015 r.
Zamiejscowe Stanowiska Pracy Starostwa Powiatowego w Łodzi
- 95-040 Koluszki, ul. Brzezińska 32 (budynek w zarządzie Zakładu Usług Komunalnych w Koluszkach)
Stanowiska zamiejscowe Wydziału Architektury i Budownictwa oraz Wydziału Komunikacji i Transportu zlokalizowane są na parterze, natomiast Wydziału Geodezji i Kartografii na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Osoby ze szczególnymi potrzebami, jeżeli zajdzie taka potrzeba są obsługiwane na parterze budynku. - Urząd Miejski w Rzgowie, 95-030 Rzgów, Plac 500-lecia 22,
Stanowiska zamiejscowe Wydziału Komunikacji i Transportu oraz Wydziału Geodezji i Kartografii zlokalizowane są na parterze budynku. Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. - Urząd Miasta w Tuszynie, 95-080 Tuszyn, ul. Piotrkowska 2/4,
Stanowisko zamiejscowe Wydziału Komunikacji i Transportu zlokalizowane jest na parterze, natomiast Wydziału Geodezji i Kartografii na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Osoby ze szczególnymi potrzebami, jeżeli zajdzie taka potrzeba są obsługiwane na parterze budynku. - Urząd Gminy Brójce, Brójce 39, 95-006 Brójce
Stanowisko zamiejscowe Wydziału Geodezji i Kartografii zlokalizowane jest na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się krzesło ewakuacyjne z napędem elektrycznym. Osoby ze szczególnymi potrzebami, jeżeli zajdzie taka potrzeba są obsługiwane na parterze budynku.
Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego – zlokalizowane są w budynkach znajdujących się w zasobach gmin na podstawie porozumień, usytuowanie punktów zapewnia dostęp osobom ze szczególnymi potrzebami.
Archiwum Zakładowe (Magazyn nr 2) zlokalizowane na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Koluszkach ul. Wigury 2. Budynek parterowy z podjazdem, drzwi odpowiedniej szerokości.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Budynek w Łodzi, przy ul. H. Sienkiewicza 3
W budynku znajdują się 2 pętle indukcyjne. Jedna stacjonarna, zlokalizowana na parterze w punkcie kancelaryjnym, druga pętla indukcyjna przenośna wykorzystywana jest na co dzień w Wydziale Komunikacji i Transportu a w razie potrzeby w innych lokalizacjach.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Osoby niesłyszące oraz mające trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się i wymagające w związku z tym wsparcia w kontaktach z organami administracji publicznej przy załatwianiu spraw w Starostwie Powiatowym w Łodzi mogą skorzystać z bezpłatnych usług tłumacza języka migowego w formie on-line (wideotłumacz).
Szczegółowe informacje znajdują się w BIP, w zakładce Informacje dla osób głuchoniemych: https://bip.lodzkiwschodni.pl/126,informacja-dla-osob-gluchoniemych-wideotlumacz
Można również skorzystać z pomocy osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę zainteresowaną, w celu ułatwienia porozumienia z nią i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw.
Metryka
- Autor lub odpowiedzialny za treśćEwa Redmann - Naczelnik Wydziału Organizacyjnego
- Data wytworzenia2025-03-27
- Opublikowałbrak informacji
- Data publikacji2025-02-06 13:38
- Ostatnio zmodyfikowałAdministrator Systemu
- Ostatnia modyfikacja2025-03-27 15:46