Biuletyn Informacji Publicznej
Powiat Łódzki Wschodni

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym
  • Internet dla każdego
  • obywatel
  • Dzienniki Urzędowe

Kalendarium

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.lodzkiwschodni.pl

Treść strony

Informacja dotycząca nowych obowiązków przewoźników drogowych wynikających ze zmiany ustawy o transporcie drogowym.

Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wydane przed 1 marca 2022 r., mają obowiązek dostosować się do nowych wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej, w terminie do dnia 1 stycznia 2023 r.

W celu dostosowania się do powyższych wymogów, przedsiębiorcy są obowiązani do złożenia do organu wydającego to zezwolenie oświadczenia o dysponowaniu bazą eksploatacyjną, spełniającą obecne warunki ustawowe, w terminie do dnia 15 stycznia 2023r.

Ustawa o transporcie drogowym definiuje bazę eksploatacyjną jako miejsce będące w dyspozycji przedsiębiorcy, przystosowane do prowadzenia działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład którego wchodzi co najmniej jeden z następujących elementów: miejsce postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym, miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków, miejsce konserwacji lub naprawy pojazdów, przez bazę eksploatacyjną należy rozumieć także centrum operacyjne pracodawcy, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 561/2006.

Ponadto, baza eksploatacyjna musi być wyposażona w miejsca postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym w liczbie odpowiadającej co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych przez przewoźnika do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. W przypadku zgłoszenia nie więcej niż dwóch pojazdów konieczne jest dysponowanie co najmniej jednym miejscem postojowym.

W sytuacji posiadania przez przewoźnika drogowego kilku baz eksploatacyjnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej łączna liczba miejsc postojowych musi odpowiadać co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych przez przedsiębiorcę do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

W myśl przepisów, nowym obowiązkiem przedsiębiorcy, po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, jest coroczny obowiązek przedkładania, w terminie do dnia 31 marca roku następnego:

  • oświadczenia o liczbie osób zatrudnionych, w tym kierowców, na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, bez względu na formę zatrudnienia;
  • informacji o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, bez względu na formę zatrudnienia, wykonujących operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji.

 

Formularze wymaganych oświadczeń są udostępnione na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Łodzi https://bip.lodzkiwschodni.pl/527,transport bądź w siedzibie Organu, w Starostwie Powiatowym w Łodzi, przy ul. H. Sienkiewicza 3, w pok. nr 803.

 

 

 

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 1256
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2023-01-13 13:32