Pełna nazwa i opis usługi
Zgoda na odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych
Usługa umożliwia złożenie wniosku na odstępstwo od przepisów techniczno – budowlanych do starosty właściwego ze względu na lokalizacje zamierzenia.
Organ właściwy do realizacji usługi
Starosta Łódzki Wschodni
Cel usługi
Uzyskanie zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych.
Kogo dotyczy
Wnioskodawcy
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2016 r. poz. 290)
Wymagane dokumenty
- Wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych
- Charakterystyka obiektu
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu
- Szczegółowe uzasadnienie konieczności wprowadzenia odstępstwa
- Propozycje rozwiązań zamiennych
- Opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków oraz innych obiektów budowlanych usytuowanych na obszarach objętych ochroną konserwatorską
- Pełnomocnictwo (jeśli ustanowiono pełnomocnika)
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej
Czas realizacji
Przepisy nie regulują, w jakim terminie ma być wydana zgoda na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych.
Opłaty
- Procedura nie wymaga wniesienia opłat.
Tryb odwoławczy
Przepisy nie przewidują możliwości odwołania od upoważnienia wydanego przez właściwego ministra, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane, a także od postanowienia o zgodzie lub odmowie zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych. W przypadku wystąpienia o zgodę na odstępstwo w trakcie prowadzonego postępowania o wydanie pozwolenia na budowę można odwołać się dopiero po wydaniu decyzji o odmowie udzielenia pozwolenia na budowę.
Rezultat realizacji usługi
Minister, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane wydaje upoważnienie do wyrażenia zgody odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych. Na podstawie tego upoważnienia właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej w drodze postanowienia może udzielić, bądź odmówić zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych.
Etapy realizacji usługi
- Przyjęcie wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załącznikami.
- Weryfikacja formalno- merytoryczna złożonego weniosku w przypadku, gdy złożone dokumenty są wystarczające do przeprowadzenia postępowania organ administracji architektoniczno-budowlanej przekazuje wniosek wraz z załącznikami do ministra, który ustanowił dane przepisy techniczno-budowlane. W przypadku braków we wniosku wnioskodawca zobowiązany jest dostarczyć wymagane dokumenty w podanym w wezwaniu terminie. Dokumenty należy złożyć do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.
- Przekazanie wniosku do ministra, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane
- Ocena formalno-merytoryczna wniosku właściwy minister, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku, gdy złożone przez organ administracji architektoniczno-budowlanej dokumenty nie są wystarczające do przeprowadzenia oceny merytorycznej wniosku, właściwy minister wzywa do ich uzupełnienia. Jednocześnie może on uzależnić upoważnienie do wyrażenia zgody na odstępstwo od spełnienia dodatkowych warunków.
- Wydanie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych minister, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane, dokonuje oceny złożonego wniosku w oparciu o złożone dokumenty. W przypadku, gdy z analizy dokumentów wynika możliwość odstępstwa od obowiązujących przepisów, to właściwy minister upoważnia organ administracji architektoniczno-budowlanej do udzielenia zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych. W przypadku, gdy właściwy minister w wyniku oceny przedłożonych dokumentów oceni, iż odstępstwo nie jest zasadne, to odmówi upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych.
- Ocena merytoryczna i wydanie postanowienia o zgodzie na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych
- organ administracji architektoniczno-budowlanej dokonuje oceny przedłożonych dokumentów. W przypadku otrzymania upoważnienia ministra do udzielenia zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych może udzielić lub też jej odmówić w drodze postanowienia. Otrzymanie przez organ administracji architektoniczno-budowlanej upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo nie obliguje do wydania postanowienia udzielającego tej zgody. Organ administracji achitektoniczno-budowlanej samodzielnie decyduje o tym czy udzieli zgody czy też nie.
- w postanowieniu o zgodzie na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien zawrzeć warunki, od spełnienia których właściwy minister uzależnił udzielenie upoważnienia do wydania zgody na odstępstwo.